Kompozitní onlay

Při rozsáhlé destrukci zadního zubu kazem často nelze zrekonstruovat zub pouze bílou výplní.

Abychom předešli možnému rozlomení zubu je vhodné na značně destruovaný zub zhotovit kompozitní onlay (polokorunku).

Onlayí s výhodou ošetřujeme také zuby po endodontické léčbě (čili zuby s ošetřenými a dobře zaplněnými kořenovými kanálky).

Pracovní postup při zhotovení onlaye (polokorunky) je následující. Nejprve zub dostavíme, tak aby všechny okraje zubu byly umístěny nad dásní. Okraje zubu nabrousíme a zaleštíme do hladka. Takto připravený zub otiskneme, následně otiskneme i protilehlou čelist a zaregistrujeme skus.

Tyto podklady odešleme do zubní laboratoře, kde pod mikroskopem zhotoví přesnou kompozitní onlay (polokorunku). Vždy také pacient navštíví zubní laboratoř, aby se zubním technikem vybrali správnou barvu budoucí polokorunky. Jen tak dosáhneme nejvyšší možné estetiky.

HLAVNÍ VÝHODY POUŽITÍ
KOMPOZITNÍ ONLAYE:
  • maximálně šetří tvrdé zubní tkáně
  • neodbrušujeme ze zubu ani kousek zdravé zubní tkáně
  • dokonalá obnova funkce a estetiky

Po týdnu, kdy je ošetřovaný zub krytý provizorní výplní, pacient přichází opět do ordinace. Na preparovaný zub je nalepena kompozitní onlay (polokorunka). Lepení probíhá při izolaci nabroušeného zubu kofferdamem (gumovou blánou), aby nedošlo ke kontaminaci nabroušeného zubu bakteriemi, slinou nebo krví.

Onlay se nelepí na klasický cement – tak, jak se dříve lepily korunky. Onlay lepíme adhezivně. To znamená, že povrch zubu se nejprve upraví speciální kyselinou a poté se na zub nanáší adhezivní systém, který se k zubu váže mikromechanicky a zajišťuje retenci onlaye. Takto nalepená onlay má velmi malou pravděpodobnost uvolnění ze zubu.

Hlavní výhodou onlaye oproti klasické korunce je to, že onlay maximálně šetří tvrdé zubní tkáně.

Při zhotovení onlaye neodbrušujeme ze zubu ani kousek zdravé zubní tkáně. Z vlastního zubu zachováváme maximum. Odebírá se pouze ta část zubu, která je poškozená. Výsledkem je dokonalá obnova funkce a estetiky Vašeho zubu.

další nabízené služby